Назад
Українською English
Лента Разделы
Раздел: Держава

12 жовтня Байдена не буде в Німеччині на зустрічі "Рамштайну"

10.10.2024 08:20 244

12 жовтня Байдена не буде в Німеччині на зустрічі Рамштайну

Він зосередився на урагані 5-ї категорії Мілтон (всього через тиждень після урагану "Хелен") і очікуваних наслідках. Чергового саміту миру в листопаді теж не буде.

Це чітко позначає пріоритети останнього місяця передвиборчої кампанії в США: внутрішні проблеми передусім. Ймовірно, Гарріс не буде тією, хто замінить Байдена на зустрічі. Швидше це буде хтось з Держдепу.

При тому, що саме на цій зустрічі очікувались конкретні пропозиції Україні щодо перспектив вступу до НАТО. За відсутності Байдена ці пропозиції навряд буде зроблено. Будь-яка конкретика, ймовірно, відсувається орієнтовно на лютий 2025 - вже після січневої інавгурації, хто б не переміг на виборах.

За таких обставин мають активізуватись діалоги урядів всередині Європи - якраз на тему компенсації ресурсів і активності США на випадок значного самоусунення Америки від роботи НАТО і від проблем в Європі (передусім від російсько-української війни). Якби Байден таки поїхав на "Рамштайн", це можна було би відкласти на наступний рік. Відсутність американського президента напевне змусить ЄС пришвидшити на 4 чи й 6 місяців створення нового формату діяльності НАТО і загалом системи оборони Європи.

Але на тлі серйозного переформатування роботи НАТО і безпекової системи ЄС також стає неактуальним і черговий саміт миру за участі України. Адже основою так чи інакше мали би бути якісь гарантії - а якраз гаранти прямо зараз і міняються.

Лідери ЄС на саміті 17-18 жовтня обговорюватимуть підготовку "вигідних переговорних позицій України" для обговорення миру, заявили в Єврокомісії.

Схоже, Європа вирішила не відкладати переформатування безпекової системи з урахуванням більшого чи меншого самоусунення США. І вже приймає на себе більшість зобов'язань щодо власне системи європейської безпеки - не чекаючи, хто саме займе Овальний кабінет і який зовнішньополітичний курс обере.

Зважаючи на формулювання - "вигідні переговорні позиції України" - ми навряд багато втратимо через зміщення центру прийняття рішень.

Варто зважати, що помітна частина Європи мілітаризується через загрозу ядерної росії:

- країни Скандинавії і більше за всіх Фінляндія;

- Фінляндія і Швеція вже застосовують концепцію "тотальної оборони" (війна розглядається як виклик для всього суспільства і вимагає залучення всіх секторів уряду, економіки та цивільного населення до планування оборони) - і до цього ж готується Велика Британія;

- тотально мілітаризуються країни Балтії - з відновленням призову;

- Польща нарощує чисельність і озброєння армії;

- Німеччина нарощує оборонні витрати після визнання серйозного відставання від росії;

- Велика Британія збільшила видатки на оборону, збільшує і переозброює армію, начальник Генштабу сер Сандерс попередив про зростаючу загрозу з боку росії для безпеки Європи, а в разі війни британцям доведеться воювати, оскільки нинішня чисельність армії країни занадто мала;

- більшає спільних військових навчань і Німеччина приймає на себе роль центру;

- на саміті НАТО у Вільнюсі затвердили регіональні плани зі стримування та захисту від росії та терористів;

- генералітет і політики ЄС чимдалі частіше заявляють, що союзники мають бути готові до можливої війни з росією.

І вже чути репліки військових експертів "якщо впаде Україна - за нею найпевніше впаде і НАТО".

Отже, відсутність Байдена на зустрічі "Рамштайну" і пришвидшене дистанціювання США від нашої війни навряд чи матимуть для нас трагічні наслідки. Панікувати не варто.

Джерело: https://t.me/allgolobutsky/29286

Новости портала «Весь Харьков»