В Австрії за підозрою у шпигунстві затримали колишнього співробітника нині розформованого Федерального відомства із захисту конституції та боротьби з тероризмом (BVT) Егісто Отта. Повідомлення про це, опубліковані у місцевих ЗМІ у п'ятницю, 29 березня, підтвердила прокуратура Відня.
Колишнього співробітника спецслужб підозрюють у зловживанні службовим становищем та веденні таємної розвідки на шкоду інтересам Австрії, зазначили у правоохоронних органах. За даними газети Der Standard, Отт, зокрема, підозрюється у передачі ФСБ даних із телефонів трьох високопосадовців із австрійського міністерства внутрішніх справ.
Як пише видання, інформацію було вкрадено влітку 2022 року з пристроїв Міхаеля Клойбмюллера, який протягом багатьох років керував офісом голови МВС Австрії, директора Федеральної поліції Міхаеля Такача та голови Федерального відомства у справах імміграції та надання притулку Гернота Майєра. Постраждалим кілька днів тому повідомили, що дані із їхніх телефонів потрапили до російських спецслужб, передає агентство APA.
У рамках цієї справи було затримано ще одну людину, повідомили в австрійській прокуратурі. За даними ЗМІ, йдеться про зятя Егісто Отта.
▶ ️Зв'язки з Яном Марсалеком
На початку березня ім'я колишнього розвідника фігурувало у розслідуванні Der Spiegel та The Insider про екс-директора фінансової компанії Wirecard Яну Марсалеку, який, за даними ЗМІ, протягом багатьох років працював на російські спецслужби.
За інформацією журналістів, Отт допоміг створити Марсалеку шпигунський осередок для російських спецслужб, а також допомагав стежити за журналістом Христо Грозєвим після публікації розслідування про отруєння російського політика Олексія Навального співробітниками ФСБ.
▶ ️Справа Яна Марсалека та звинувачення у шпигунстві
Яна Марсалека підозрюють у шахрайстві у особливо великих розмірах. Після банкрутства компанії Wirecard у червні 2020 року він утік з Німеччини і, ймовірно, ховається в росії, де живе під держзахитом, наданим ФСБ рф. ЗМІ також повідомляли, що російська влада допомогла Марсалеку взяти нову особистість після втечі. Зокрема, як писав The Insider, його могли ховати в росії під виглядом священика, а згідно з розслідуванням центру «Досьє» та газети Süddeutsche Zeitung, Марсалек у 2021 році отримав російський паспорт на підставне ім'я Германа Баженова.
На думку британських прокурорів, Ян Марсалек був залучений до шпигунської діяльності навіть після втечі з Німеччини. Слідство вважає, що з 2020 до 2023 року він керував у Великій Британії групою болгар — агентів російської розвідки. Цю групу серед іншого звинувачують у сприянні плану росії з викрадення людей у Великій Британії та за її межами, а також в організації стеження у Чорногорії. Наразі її члени перебувають під слідством.
Джерело: mediavektor.org